Rumuńskie atrakcje. Dobrudża

Położona nad Morzem Czarnym Dobrudża zachwyca pięknymi widokami oraz nadmorskimi letniskami. Ta sąsiadująca z Ukrainą i Bułgarią kraina ma ogromny potencjał turystyczny. Ci, którzy zdecydują się na wakacje w tej części Europy, z pewnością nie będą mieli powodów do narzekań. Jakie atrakcje turystyczne czekają tu na letników?

Piękne plaże i modne kurorty

Dobrudża to przede wszystkim piękne wybrzeża Morza Czarnego. Rozległe plaże oraz wyrastające w ich pobliżu modne kurorty czynią z tej krainy jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych na terenie Rumunii. Do najchętniej odwiedzanych przez turystów miejscowości o wypoczynkowym charakterze zaliczają się: Mamaja, Eforia oraz Mangalia. W każdym z tych kurortów można liczyć na dobrą zabawę oraz dobrze przygotowane zaplecze noclegowe i gastronomiczne. Niestety, noclegi w hotelach na terenie Dobrudży do najtańszych nie należą, co może zniechęcać młodszych miłośników dobrej zabawy.

Mamaja – rumuńskie Palm Beach

Mamaja to przede wszystkim piękne plaże, które ciągną się na długości 8 kilometrów. To właśnie tu skupiło się najwięcej luksusowych hoteli, w których w najgorętszym okresie trudno znaleźć wolne miejsce. O popularności tego miejsca decyduje również bliskość Konstancy – najważniejszego miasta Dobrudży. Inną atrakcją, z której chętnie korzystają turyści, jest rejs promem na wyspę Ovidiu. Mamaja jest też bardzo dobrym miejscem na wczasy dla tych, którzy kochają sporty wodne.

Mangalia. Od greckiej osady do modnego kurortu

Jest najbardziej na południe wysuniętym letniskiem nadczarnomorskim, zadziwiającym nie tylko wypoczynkowymi walorami, ale i długą historią. Sama osada powstała w VI wieku p. n.e., zaś jej pierwszymi mieszkańcami byli przybysze z Grecji. Niestety z tego okresu do dnia dzisiejszego zachowało się tylko kilka pamiątek w postaci dość skromnych stanowisk archeologicznych. Nie brak jednak na terenie tego kurortu zabytków pamiętających czasy wczesnego chrześcijaństwa. Tym najcenniejszym są ruiny bazyliki z VI wieku oraz turecki meczet z połowy XV stulecia.

Współczesna Mangalia jest przede wszystkim kurortem i uzdrowiskiem, cieszącym się coraz większą sławą. Zaledwie trzy kilometry od centrum tego miasta można skorzystać z łaźni oraz leczniczych kąpieli. Tutejsze wody siarkowe oraz błota o zdrowotnych właściwościach mają wyjątkowo dobry wpływ na te osoby, którym dokuczają nerwice czy choroby skóry.