Dolina Baryczy i jej turystyczny potencjał

Dolina Baryczy to wyjątkowa kraina, która przyciąga i przyrodników, i miłośników aktywnego wypoczynku. Nie brak tu cennych zabytków i pięknych widoków, a różnorodne atrakcje sprawiają, że każdy znajdzie tu dla siebie coś ciekawego. Dlaczego warto się tu wybrać?

Jest wiele powodów, dla których warto wybrać się w podróż po dolinie Baryczy. Ten wyjątkowy obszar rozciąga się na pograniczy Dolnego Śląska i Wielkopolski, na terenie dwóch kotlin: Milickiej i Żmigrodzkiej. Takie położenie samo w sobie jest wielkim walorem, a przecież to nie jedyny powód, dla którego warto się tu wybrać. Wycieczki po dolinie Baryczy są przecież wyjątkową przygodą dla każdego, kto ceni sobie kontakt z naturą. Na czym polega wyjątkowość doliny Baryczy?

Warto pamiętać, iż dolina tej rzeki objęta jest ochroną jako park krajobrazowy (największy w Polsce). Park ten nie bez powodu nazywany jest ptasim rajem, a ornitologiczne wycieczki po jego terenie mogą każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Dolina Baryczy jest jednocześnie znana jako największy kompleks stawów rybnych w Europie, który może się pochwalić historią sięgającą czasów średniowiecza, jest też największym rezerwatem ornitologicznym w Polsce.

Sama rzeka Barycz przyciąga uwagę swoją specyfiką. Ma ona ponad 130 km długości, a jej dolina pełna jest malowniczych stawów i mokradeł. Barycz uznawana jest za najbardziej leniwą rzekę w Polsce, dzięki czemu spływy kajakowe po niej cieszą się bardzo dużym powodzeniem wśród początkujących amatorów tego sportu.

W dolinie Baryczy nie brak też atrakcji dla tych, którzy interesują się historią i chcą się nacieszyć widokiem cennych zabytków. Wśród tych najciekawszych znalazły się ruiny Pałacu Hatzfeldów w Żmigrodzie oraz taczający je park. To popularne miejsce spacerów, któremu trudno jest się oprzeć. Milicz może się pochwalić Muzeum Bombki, ciekawym kościołem poewangelickim oraz klasycystycznym pałacem Maltzanów. Takie atrakcje sprawiają, że w dolinie Baryczy każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego i spędzi tu czas w przyjemny sposób.