Ćwiczenia siłowe- forma treningu, która wyrzeźbi i rozluźni nasze ciało

Piękne i wymodelowane ciało to nie jest coś, co dostaje się w pakiecie startowym zaraz po urodzeniu. By takiego było potrzeba wielu wyrzeczeń, hektolitrów potu oraz powtórzeń. Osiągnąć umięśnioną sylwetkę pomogą ćwiczenia siłowe. Wbrew pozorom nie są one tylko dla silnych, napakowanych mężczyzn z siłowni. Uprawiać je może każdy, kto chce poprawić własną figurę.

Czym są ćwiczenia siłowe?

Ćwiczenia siłowe w największym skrócie to po prostu wszelakiego rodzaju zajęcia ruchowe, w których zmienia się intensywność wykonywanych ruchów. Ćwiczenia siłowe to nie tylko te, które polegają na wyciskaniu sztangi czy machaniu ciężarkami, to mit. Trening siłowy to w głównej mierze ćwiczenia, które charakteryzują się zmianą tempa oraz sporą liczbą powtórzeń. Do ćwiczeń siłowych możemy więc zaliczyć: brzuszki, pompki, deskę na prostych rękach lub łokciach, jak również przysiady oraz ćwiczenia z gumami. Jak widać, siłowe ćwiczenia potrafią być naprawdę zróżnicowane i wcale nie potrzeba nie wiadomo jakiego sprzętu, by móc je wykonywać.

Co jeszcze można zaliczyć do grona ćwiczeń siłowych?

Ćwiczeniem siłowym jest na przykład wykrok robiony w miejscu, nożyce z użyciem nóg, czy podnoszenie bioder do góry przy lekko podkurczonych nogach. W poczet siłowych wygibasów można też zaliczyć przysiady z obciążeniem, wznoszenie naprzemiennie nóg i rąk w klęku podpartym, czy boksowanie się z cieniem. Przyciąganie kolan do klatki piersiowej w pozycji siedzącej czy skłony brzucha do jednej nogi to też ćwiczenia siłowe. Jednak rzadko kto uzmysławia sobie ten oczywisty fakt.

Co dają ćwiczenia siłowe?

Przede wszystkim dzięki nim rośnie ilość tkanki mięśniowej, a brzuch i jego okolice stają się bardziej płaskie, jędrne. Uprawiając codziennie ten typ ćwiczeń, niejako skazujemy się na utratę wagi. Dzięki ćwiczeniom siłowym wzrasta taż siła mięśni, a kondycja staje się coraz lepsza. W trakcie wymienionych zajęć rośnie też u nas poziom endorfin oraz polepsza nam się nastrój. Wreszcie pozytywnym skutkiem siłowych zapasów z ciałem jest też to, iż nasz metabolizm przyśpiesza, a ciało staje się luźniejsze i bardziej gibkie.

O czym trzeba pamiętać, zabierając się za ćwiczenia siłowe?

By nie rozpoczynać je na własną rękę, tylko po konsultacji z doświadczonym trenerem. Poza tym przed każdym treningiem siłowym należy się dobrze porozciągać i przeprowadzić solidną rozgrzewkę. Bez tego może przydarzyć nam się poważna kontuzja. W ćwiczeniach siłowych bardzo istotne jest też to, by dużo pić i prawidłowo oddychać. Naczelną zasadą ćwiczeń siłowych jest również i to, by mierzyć siły na zamiary. Poważniejsze obciążenia treningowe powinny być wprowadzane stopniowo- zwłaszcza gdy dopiero zaczyna się przygodę z ćwiczeniami siłowymi.