2

POMORSKIE CENTRUM NURKOWANIA

SUBMARINE

3

POMORSKIE CENTRUM NURKOWANIA

SUBMARINE

4

POMORSKIE CENTRUM NURKOWANIA

SUBMARINE

5

POMORSKIE CENTRUM NURKOWANIA

SUBMARINE

1

POMORSKIE CENTRUM NURKOWANIA

SUBMARINE

2

POMORSKIE CENTRUM NURKOWANIA

SUBMARINE

NURKOWANIE TECHNICZNE

Zapraszamy do zapoznania się z możliwościami nurkowań technicznych.
Dzięki poznaniu tajników nurkowania technicznego zwiększysz swoje możliwości odkrywania podwodnego świata. Jest to jedyny sposób pozwalający znacznie zwiększyć czas przebywania pod wodą oraz maksymalną głębokość zanurzenia.
Nurkowanie techniczne pozwala m.in. na:

 • odkrywanie miejsc położonych głębiej niż 40 metrów,
 • zdecydowanie dłuższe zwiedzanie podwodnych atrakcji niedostępnych dla nurków rekreacyjnych,
 • doprowadzenie do mistrzostwa Twoich umiejętności nurkowych.

Ten rodzaj nurkowania wprowadza niestety kilka niedogodności:

 • ryzyko związane z takim typem nurkowań jest dużo większe niż przy nurkowaniach rekreacyjnych. Tylko dzięki zrozumieniu i akceptacji ryzyka będziesz mógł rozwijać swoje umiejętności w kierunku nurkowania technicznego i wyciągać z tego jak najwięcej przyjemności. Tylko nieduży procent nurków na świecie ma takie możliwości zagłębiania się w świat podwodny, który jest niezywle piękny i ekscytujący.
 • musisz zainwestować w specjalistyczny sprzęt zupełnie inny, niż w nurkowaniu rekreacyjnym. Nie ma sensu szukać tanich, często dziwnych „wynalazków”. Od poziomu twojego sprzętu i wyszkolenia będzie zależeć bezpieczne wynurzenie, czy też możliwość radzenia sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami pod wodą.Bezpieczeństwo przede wszystkim!!! Dodatkowo należy zwrócić uwagę na fakt, że znacząco zwiększy się ilość niezbędnego sprzętu w stosunku do „minimum” rekreacyjnego.
   
 • nurkowanie techniczne to przede wszystkim wymagające szkolenie, dzięki któremu następuje ogromny wzrost Twoich umiejętności. Musisz być pewny tego, co potrafisz. Jeżeli czegoś nie umiesz, to nie nurkujesz technicznie – tylko dzięki dodatkowym ćwiczeniom pod wodą i ich powtarzaniu osiągniesz swój cel. Szkolenie techniczne jest czasochłonne i wymagające kondycji fizycznej, ale dzięki niemu otrzymujesz niesamowite możliwości!
   
 • musisz rozważnie planować przyszłe nurkowania. Żeby zanurkować niezbędny będzie dostęp do odpowiedniej bazy i zaplecza, gdzie będziesz mógł uzyskać odpowiednio przygotowane gazy i otrzymasz pełną obsługę techniczną potrzebną dla nurkowania głębokiego.
   
 • nurkowanie techniczne nie jest tanim sportem. Koszty gazów i wyjazdów są dosyć wysokie.

Jeżeli zdrowie i pieniądze nie stanowią dla Ciebie przeszkody, zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat szkoleń, potrzebnej wiedzy i umiejętności niezbędnych do uprawiania nurkowań technicznych.
 

Nauka nurkowania technicznego obejmuje zapoznawanie się z kilkoma odmianami nurkowań: 

 • nurkowania dekompresyjne, w których mieszanką oddechową w fazie dennej jest powietrze lub powietrze wzbogacone w tlen(EANx), natomiast przy dekompresji wykorzystujemy miesznki wzbogacone w tlen,
 • nurkowania dekompresyjne, w których w fazie dennej używamy trymiksu (miesznka helu, tlenu i azotu) o zawartości tlenu nie mniejszej niż 18% (trymiks normoksyczny),
 • nurkowania dekompresyjne, w których w fazie dennej używamy trymiksu o zawartości tlenu mniejszej niż niż 18% (trymiks hipoksyczny)